Harvinainen yhteiskuva: Pia Nykänen esitteli Miska-poikansa



Mäkihyppylegenda Matti Nykäsen leski Pia Nykänen, 54, jakoi alkuviikosta Instagramissa hetken, jota hänen seuraajansa näkevät vain harvoin: yhteiskuvan nuoremman poikansa Miskan, 23, kanssa. Julkaisu syntyi ilonaiheesta – Miska on saanut toisen ammatin päätökseen, ja äiti halusi kertoa ylpeytensä koko maailmalle. 

“Olen saanut jotain hyvää, ihanaa aikaiseksi. Toinen ammatti plakkarissa. Onnea, rakas Miska,” Pia kirjoitti kuvan oheen.

Harvinainen yhteiskuva

Someseuraajat tietävät, että Miska esiintyy Pialta somessa vain satunnaisesti. Tällä kertaa kaksikko poseerasi huoneen kulmassa: Pia vaaleanpunaisessa puserossa valkoisen paidan kanssa ja Miska rennosti valkoisessa t-paidassa, hiukset poninhännällä. Kuvan kerrotaan keränneen lyhyessä ajassa satoja tykkäyksiä ja kymmenittäin onnitteluviestejä valmistuneelle.

Takana myös huolia

Miskan terveys on puhuttanut aiemminkin. Keväällä 2021 hän joutui tehohoitoon paksusuolen tulehduksen ja siitä seuranneen haimatulehduksen vuoksi – sairaus, joka toi äidille välittömästi mieleen Matti Nykäsen menehtymiseen johtaneet komplikaatiot. Tuolloin Pia korosti, ettei pojan tilanne liity alkoholiin.

Lue myös: Tiesitkö, mitä Pia Nykänen tekee työkseen?

Katse tulevaisuuteen

Miskan tuore tutkintotodistus on Piasta “paras mahdollinen lahja” vaikeiden vuosien jälkeen. Matti Nykänen kuoli helmikuussa 2019, ja Pia on kertonut, että lasten saavutukset auttavat kantamaan ikävää. Nyt niin äidin kuin pojan katseet ovat jälleen eteenpäin.

“Kun elämä tuo eteen varjoja, juhlin valonpilkahduksia entistä äänekkäämmin,” Pia totesi kommenttikentässä vastatessaan seuraajiensa onnitteluihin.

Pian julkaisu on pieni, mutta puhutteleva todiste siitä, miten tärkeää on pysähtyä juhlistamaan läheisen askelia – etenkin perheessä, joka on kokenut menetyksiä ja koetellut sairauksia. Seuraajat saivat vilkaisun äidin ja pojan tiiviiseen suhteeseen – ja syyn kirjoittaa virtuaalinen onnittelukortti Miskalle, joka kääntää uuden lehden elämässään.

Lähteet: mtvuutiset.fi


SUOSITUIMMAT