Viivi Aaltosen tuore Instagram-päivitys vie seuraajansa takaisin Selviytyjät-aikoihin, sillä Viivi kertoo nostalgisoivansa hetkistä, joita koki saarella. ”Tää paikka vie mut niin suoraan takaisin Selviytyjät-aikoihin – on tullut nostalgisoitua ihan urakalla”, Viivi kirjoittaa ja jatkaa kuvaillen saaren energiaa, tuulen tuntua iholla ja suolaisen veden virkistävää vaikutusta.
Viivin mukaan saarella ei tarvitse miettiä mitään ylimääräistä, vaan siellä on helppoa olla läsnä ja nauttia hetkestä. ”Ei tarvi miettiä mitään ylimääräistä, vaan hengittää ja nauttia”, hän toteaa.
Kuitenkin, kuten Viivi itse myöntää, kaikkea ei aina tule etukäteen miettineeksi – erityisesti silloin, kun odotettavissa on trooppinen sade. ”Pari päivää sitten, kun palattiin valaanbongausreissulta ja trooppinen sade yllätti – ja edessä oli 30 minuutin venematka kaatosateessa – niin oi että, voin sanoa, että en kaivannut saariaikoja enää ollenkaan”, Viivi muistelee hymyillen.
Päivityksessään Viivi kysyy myös seuraajiltaan, mitä he haluaisivat kuulla lisää Dominikaanisista reissuistaan, ja antaa suosituksia matkakohteista. ”Btw: Mitä haluaisitte kuulla reissaamisesta Dominikaanilla?”, Viivi päättää.
Koko päivitys on täynnä Viivin aitoa tunnelmaa ja samalla jakaa vilauksen siitä, mitä reissut ja lomat voivat tarjota: hetken vapautta, mutta myös niitä muistuttavia haasteita, kuten trooppiset sateet ja odotettu kuuma suihku.
Lue myös: Viivi Altosen shokkipaljastus missivuodestaan: Salasi syöpälöydöksen