Poliisi tutkii Kuopiossa epäiltyä naisen sukuelinten silpomista. Rikosnimike tarkoittaa joko naisen tai tytön sukuelinten silpomista. Rikostutkinta on alkanut tämän vuoden tammikuussa.
Iltalehti tavoitti tapauksen tutkinnanjohtajan Terhi Heinosen Itä-Suomen poliisista. Heinonen ei kommentoi tutkintaa lainkaan, eikä hän kerro esimerkiksi uhrin ikää tai teon tarkkaa tekopaikkaa.
Heinonen perustelee vaitonaisuuttaan sillä, että asia on laadultaan äärimmäisen sensitiivinen.
Rikos on ollut Suomessa erikseen kriminalisoitu vuoden ajan
Naisen sukuelinten silpominen muuttui Suomessa rikokseksi vuoden 2025 alussa. Lain mukaan henkilö, joka poistaa kokonaan tai osittain tai muuten vahingoittaa naisen tai tytön ulkoista sukuelintä, on tuomittava teosta vankeuteen. Rangaistus on vuodesta jopa kymmeneen vuoteen vankeutta.
Rikosoikeudellisen uudistuksen taustalla on se, että naisten ja tyttöjen silpominen haluttiin muuttaa yksiselitteisesti rangaistavaksi rikokseksi. Teoriassa poliisi on voinut tutkia silpomista aiemminkin esimerkiksi pahoinpitelynä, mutta uusi rikosnimike selkeyttää kokonaisuutta.
Myös valmistelu on kriminalisoitu
Myös naisen sukuelinten silpomisen valmistelu kriminalisoitiin viime vuoden alussa. Yksi tällainen rikostutkinta on käynnissä Tampereella Sisä-Suomen poliisissa. Tutkinta on alkanut viime vuoden puolella.
Valmistelusta voidaan tuomita vankeuteen neljäksi kuukaudeksi tai enintään viideksi vuodeksi. Iltalehti ei tavoittanut jutun tutkinnanjohtajaa kommentoimaan Tampereen tapausta.
THL: ilmiö loukkaa ihmisoikeuksia ja koskee myös Suomea
Silpominen on tiettyihin kulttuureihin vahvasti liittyvä perinne, jota pidetään ihmisoikeuksia loukkaavana. Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen mukaan tyttöjen sukuelimet silvotaan yleensä 0–15-vuotiaina, mutta ikä vaihtelee maasta, alueesta ja etnisestä ryhmästä riippuen.
THL:n muutaman vuoden takaisen arvion mukaan Suomessa on arviolta 10 000 silpomisen läpikäynyttä tyttöä ja naista. Riski joutua silpomisen uhriksi on arviolta noin 650–3 080 tytöllä. Vuosikymmenen alussa THL kertoi kouluterveyskyselyn perusteella, että jopa kymmenet tytöt ovat joutuneet silpomisen uhriksi Suomessa.
