Frederik pudottaa uutispommin – tulossa rajuja paljastuksia



80-vuotias Ilkka ”Frederik” Sysimetsä ei aio jäädä eläkepäivien viettoon – päinvastoin. Suomalaisen musiikkimaailman konkarin elämässä tapahtuu jälleen, ja tällä kertaa luvassa on uutta luettavaa, joka ei jätä ketään kylmäksi. Frederik paljastaa suunnittelevansa toista elämäkertaa, jonka työnimenä kulkee Luurankoja kaapissa. Kirjan sisällöstä hän ei vielä paljasta liikaa, mutta lupaa, että luvassa on paljastuksia, joita ei aiemmin ole painettu kansien väliin.

– Tällä kertaa mennään pintaa syvemmälle. Kaikkea ei voinut silloin ensimmäiseen kirjaan laittaa, nyt aion korjata sen, Frederik kertoo.

Kirjoittamaan Espanjan auringon alle

Tulevaa teosta kirjoitetaan ensi talvena Espanjan lämmössä, missä Frederik aikoo ottaa etäisyyttä kotimaan hälinästä ja keskittyä täysin kirjoittamiseen.

Kirjan kirjoittaa jälleen toimittaja Tommi Pietarinen, joka vastasi myös miehen ensimmäisestä elämäkerrasta. Frederik myöntää, että yhteistyökumppani joutui hetken miettimään, lähteekö projektiin mukaan – mutta lopulta suostui.

– Minä kirjoitan raakatekstin, ja Tommi sitten järjestää sen järkevään muotoon. Faktojen kanssa ollaan tällä kertaa entistä tarkempia, Frederik painottaa.

Lue myös: Tässä on syy, miksi Danny ja Frederik eivät enää puhu toisilleen

Edellinen kirja sai aikaan kohua

Ensimmäinen elämäkerta sai laajaa huomiota ja myös kritiikkiä. Frederik esitti kirjassa väitteitä muun muassa tunnettujen naisten käyttäytymisestä, joita kaikki osapuolet eivät sulattaneet. Artisti kuitenkin seisoo edelleen kaiken takana.

– En minä mitään satuja kerro. Se, että jotkut eivät halua muistaa asioita, ei tee niistä epätosia, Frederik tuhahtaa.

Hän uskoo, että uusi kirja aiheuttaa jälleen kohua – ja kenties enemmän kuin edeltäjänsä.

– Kun se ilmestyy, jysähtää iso paukku, Frederik lupaa.

Arki kulkee edelleen vauhdilla

Vaikka kirjahankkeet etenevät, ei Frederik ole jättänyt musiikkia tai liikuntaakaan. Hän keikkailee aktiivisesti ja kertoo pelaavansa tennistä sekä pitävänsä fyysisestä kunnostaan huolta. 80 vuotta mittarissa ei näy miehen menossa, eikä hän aio hidastaa.

– Tämä elämä ei pysähdy. On pakko mennä eteenpäin, muuten sammuu, hän sanoo.

Urheilun ystävä – mutta ei katsomossa

Frederik seuraa myös aktiivisesti nyrkkeilyä ja suhtautuu innokkaasti syksyllä järjestettävään Jere Karalahden ja Matias Niemen väliseen otteluun.

– Kyllä Jere sen voittaa, onhan se kova jätkä. Mutta ei minua sentään katsomoon asti saa, Frederik virnistää.

Lähde: Seiska



SUOSITUIMMAT