Kauniaisissa tapahtunut traaginen auraturma, jossa 10-vuotias poika menetti henkensä, on paljastanut esitutkinnassa huolestuttavia yksityiskohtia traktorinkuljettajan toiminnasta. Useat silminnäkijät seurasivat tapahtumia lähietäisyydeltä, mutta lapsen pelastamiseksi ei ollut enää mitään tehtävissä.
Yksi keskeisistä todistajista, 45-vuotias nainen, kertoi poliisille havainneensa tilanteen jo ennen törmäystä. Hän oli nähnyt koulusta palaavat lapset ja huomannut, että sekä lapset että vastaan tullut traktori olivat törmäyskurssilla vain muutaman metrin päässä toisistaan. Naisen mukaan Oppilaskodintien kävelykatu päättyi juuri ennen turmapaikkaa, ja tien reunat olivat erittäin lumiset.
Todistajan mukaan hän yritti epätoivoisesti saada traktorinkuljettajan huomion heiluttamalla käsiään ja huutamalla, mutta kuljettaja ei reagoinut mitenkään. Hetkeä myöhemmin auran kauha osui lapseen, joka kaatui ja jäi traktorin renkaan alle.
Tilanne muuttui nopeasti kaoottiseksi. Paikalle juoksi opettajia ja muita sivullisia, ja traktorinkuljettaja piti lasta sylissään. Kuljettaja soitti itse hätäkeskukseen, kun ymmärsi tilanteen vakavuuden.
Turmapäivänä vallitsi poikkeuksellinen säätilanne, sillä huhtikuun lopulla satoi runsaasti lunta. Useampi alueen asukas todisti tapahtumia lumitöiden lomassa. Eräs todistajista kertoi poliisille nähneensä törmäyksen hetken, jolloin traktori hänen mukaansa ”hyppäsi vähän ilmaan”.
Erityisen huolestuttavaksi esitutkinnassa nousee esiin jalankulkijan kertomus juuri ennen onnettomuutta. Nainen kertoi kävelleensä samaan suuntaan lasten kanssa ja joutuneensa väistämään vastaan tullutta traktoria penkan puolelle. Hänen mukaansa traktori ei hidastanut eikä väistänyt lainkaan.
Naisen mukaan hän oletti kuljettajan nähneen hänet ja väistävän, kuten normaalissa tilanteessa esimerkiksi henkilöauto tekisi. Kun traktori ohitti hänet, hän tajusi, ettei kuljettaja ollut väistänyt ollenkaan. Vasta tämän jälkeen hän kuuli jarrutuksen ja ymmärsi pian, että jotain vakavaa oli tapahtunut hänen takanaan.
Traktori oli siirtoajossa matkalla jäähallille, ja auran kauha oli tapahtumahetkellä nostettuna maasta. Tästä huolimatta kuljettaja ei todistajien mukaan havainnut jalankulkijoita ajoissa.
59-vuotiasta aurakuskia syytetään törkeästä kuolemantuottamuksesta ja törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta. Hän kiistää syytteet. Asiaa käsitellään Länsi-Uudenmaan käräjäoikeus, joka antaa tuomionsa myöhemmin
Lähde: IL
