Jääkiekon ystäviä hemmotellaan jälleen, kun NHL-kausi 2025/26 pyörähtää käyntiin ensi viikolla. Runkosarjan ensimmäinen ottelu pelataan 7.–8.10. välisenä yönä, ja Viaplay näyttää kaikki 1312 runkosarjaottelua sekä jokaisen pudotuspeliottelun Stanley Cup -finaaleihin asti.
Suomalaisittain huikeat lähtökohdat
Viaplayn kiekkotuottaja Iiro Harjula muistuttaa, että tuleva kausi on suomalaisittain erityisen kiinnostava:
– “NHL-kausi 25/26 on jälleen täynnä suomalaispelaajia ja varsin kiinnostavia sinivalkoisia lähtökohtia. Global Series pelataan Tukholmassa marraskuussa, ja keväällä NHL on hetken tauolla, kun pelaajat osallistuvat olympialaisiin.”
Syksyn aikana Viaplay tarjoaa 14 suomenkielistä studiolähetystä parhaaseen katseluaikaan. Studioisäntinä jatkavat Tuomas Meling, Iiro Harjula ja Katariina Kiviranta, ja asiantuntijajoukossa nähdään mm. Ville Nieminen, Mikko Lehtonen, Jussi Jokinen, Esa Pirnes, Ossi Väänänen ja Kimmo Timonen. Selostajina toimivat Antti Mäkinen, Tero Kainulainen, Velja Engström ja Nuutti Vihtilä.
Asiantuntijoiden ennakot
Viaplayn asiantuntijat listasivat kauden kärkipelaajia ja heittivät rohkeita arvioitaan tulevasta kaudesta:
-
Esa Pirnes: “Auston Matthews tekee vähintään 50 maalia. Suurin läpimurtopelaaja on Ivan Demidov. Dallasin hyökkäyskoneisto (Hintz, Rantanen, Robertson) tulee loistamaan.”
-
Ossi Väänänen: “Matthews, Rantanen, McDavid ja Draisaitl paukuttavat yli 50 maalia. Toronto etenee pidemmälle kuin pitkään aikaan. Connor Bedardille luvassa vaikea kausi.”
-
Mikko Lehtonen: “Pastrňák, Matthews ja McDavid tekevät yli 50 maalia. Will Smith on läpimurtopelaaja. Hot take: Matias Maccellilla on sauma pelata Matthewsin rinnalla Torontossa.”
-
Ville Nieminen: “Matthews, Rantanen ja MacKinnon rikkovat 50 maalin rajan. Mitch Marner nousee esiin Vegasissa. Dallas Stars joutuu vaikeuksiin valmentajavaihdon myötä.”
Kiekkotähtien haastatteluja ja prime time -otteluita
Viaplayn katsojat pääsevät myös seuraamaan eksklusiivisia haastatteluja suomalaisten ja kansainvälisten NHL-tähtien kanssa. Haastatteluissa ääneen pääsevät mm. Anton Lundell, Ukko-Pekka Luukkonen, Sebastian Aho ja Roope Hintz.
Kauden avausottelussa keskiviikkona 8.10. klo 00.00 kohtaavat hallitseva mestari Florida Panthers ja Chicago Blackhawks.
Lähiviikkojen aikana Viaplayssa nähdään useita suomalaisittain mielenkiintoisia prime time -otteluita. Esimerkiksi:
-
la 11.10. klo 18.00: Winnipeg – Los Angeles (studio)
-
ma 13.10. klo 19.00: Buffalo – Colorado (studio)
-
la 18.10. klo 19.30: Buffalo – Florida (studio)
-
su 19.10. klo 19.30: Washington – Vancouver
Kauden alku lupaa siis unohtumattomia hetkiä – ja kaikki ne nähdään vain Viaplayssa.
