Tässä ovat uuden Maajussille morsian -kauden neljä rakkauden etsijää



Maajussille morsian palaa ruutuun elokuussa. Uudella kaudella seurataan neljän maajussin matkaa kohti rakkautta, yhteistä arkea ja suuria elämänratkaisuja.

Maajussille morsian -ohjelman 19. tuotantokaudella seurataan neljän maajussin rakkauden etsintää.

Uusi kausi alkaa MTV:llä maanantaina 24. elokuuta. Katsojat pääsevät seuraamaan niin kirjeiden saapumista, pikatreffejä kuin farmiviikkojen arkea.

Luvassa on aiempaa enemmän romantiikkaa, tunteita ja yllättäviä juonenkäänteitä.

Vappu Pimiä toimittaa rakkauskirjeet

Kausi käynnistyy jo aiemmin nähdyllä maajussien esittelyjaksolla.

Toisessa jaksossa Vappu Pimiä toimittaa maajusseille heidän saamansa kirjeet. Samalla jakson pituus kasvaa puoleentoista tuntiin.

Tämän jälkeen ohjelmassa siirrytään pikatreffeille ja lopulta farmiviikoille, jolloin valitut kumppaniehdokkaat pääsevät tutustumaan maajussien todelliseen arkeen.

Ohjelman edellinen kausi tavoitti MTV:n mukaan yhteensä 2,8 miljoonaa suomalaista. Yksittäisiä jaksoja seurasi noin 1–1,2 miljoonaa katsojaa.

Jetta etsii rinnalleen vahvaa ja itsenäistä miestä

49-vuotias Jetta on Salosta kotoisin oleva kasvihuoneyrittäjä. Hän on pyörittänyt tilaansa Perniössä jo yli 20 vuotta.

Jetan tilaan kuuluu kuusi hehtaaria luomupeltoa ja 7 500 neliömetriä kasvihuoneita. Tilalla kasvatetaan muun muassa luomusalaatteja, yrttejä, tomaatteja ja kurkkuja.

Jetalla on 17-vuotiaat kaksospojat. Nyt hän kokee, että elämässä on jälleen tilaa myös omille haaveille ja mahdolliselle rakkaudelle.

Hän toivoo rinnalleen miestä, joka seisoo omilla jaloillaan, tuntee itsensä ja on valmis jakamaan niin arjen kuin elämän vaikeammatkin hetket.

Asko kaipaa rinnalleen kumppania yhteiseen kotiin

47-vuotias Asko on maanviljelijä Lopelta. Hänen sukutilansa on ollut perheen hallussa vuodesta 1949.

Tilalla viljellään nykyään pääasiassa perunaa, viljaa ja kuminaa. Asko on toiminut tilan isäntänä vuodesta 2007.

Hän toivoo löytävänsä kumppanin, jonka kanssa voisi rakentaa yhteisen kodin ja jakaa niin tavalliset arki-illat kuin suuremmat seikkailut.

Askolle tärkeintä ei ole, että kumppani työskentelisi tilalla. Hän kaipaa ennen kaikkea yhdessä vietettyä aikaa ja ihmistä, jonka kanssa hiljaisuus ei tuntuisi liian suurelta.

Perttu haaveilee perheestä ja yhteisestä tulevaisuudesta

31-vuotias Perttu on Uuraisilta kotoisin oleva tuleva maatilan isäntä.

Perhetilalla tuotetaan maitoa, ja toisella tilalla kasvatetaan liha- ja maitohiehoja. Eläimiä on yhteensä noin sata.

Sukupolvenvaihdoksen jälkeen Pertusta tulee tilan viidennen sukupolven isäntä.

Vapaa-ajallaan hän nauttii retkeilystä, kalastuksesta ja metsästyksestä. Perttu haaveilee myös tanssimaan oppimisesta.

Hän toivoo rinnalleen lämmintä, helposti lähestyttävää ja sisäisesti vahvaa kumppania, jonka kanssa voisi perustaa perheen.

Antti etsii puolisoa, ei työntekijää

26-vuotias Antti on yrittäjä Maaningalta Kuopiosta.

Hän pyörittää noin 80 hehtaarin kasvinviljelytilaa jo neljännessä sukupolvessa. Lisäksi hän työskentelee koneurakoinnin ja kuljetusalan parissa.

Antti toivoo rinnalleen ihmistä, joka viihtyy maaseudulla ja ymmärtää yrittäjän arkea. Hän korostaa, ettei etsi tilalle työntekijää vaan puolisoa.

Parisuhteelta Antti toivoo turvasatamaa, avointa keskustelua ja vahvaa ystävyyttä. Tulevaisuudessa hän haaveilee omasta perheestä ja yhteisestä elämästä kotitilalla.



SUOSITUIMMAT