Lauantain Elämäni biisi -ohjelmassa nähdään jälleen tuttu juontaja, kun Katja Ståhl palaa ruutuun toivuttuaan keuhkokuumeesta. Viime viikon lähetyksessä Ståhlin paikalla nähtiin poikkeuksellisesti Mikko Kuustonen, kun juontaja joutui jäämään sivuun sairauden vuoksi. Nyt ohjelman tuottaja Samu Reijonen vahvistaa, että Ståhl on toipunut ja palaa tehtäviinsä jo huomenna.
– Tietenkin tehdään kaikkemme, että hänen on helppo tulla kuvauksiin ja vähän kevennetään hänen päiväänsä. Varmistamme, että hän on työkykyinen eikä kuormitu liikaa, Reijonen kertoo Iltalehdelle.
Tuottajan mukaan Ståhl on jo lähes täysissä voimissa.
Sairaalasta kotiin ja takaisin töihin
Ståhl kertoi aiemmin sosiaalisessa mediassa sairastuneensa keuhkokuumeeseen ja olleensa sairaalahoidossa.
Elämäni biisin vastaava tuottaja Anna-Maria Meurman vahvisti tiistaina, että juontaja on päässyt kotiin ja toipuu hyvin.
Sairastumisensa vuoksi Ståhl joutui jäämään pois myös Tanssii tähtien kanssa -ohjelman Roosa nauha -lähetyksestä sekä Elämäni biisi -ohjelman euroviisuteemaisesta erikoisjaksosta, jonka hänen sijastaan juonsi Mikko Silvennoinen.
Tulevassa lähetyksessä Ståhlin seurassa nähdään vieraina Johanna Tohni, Lasse Lehtinen, Mimosa Willamo, Petteri Taalas ja Emilia Vuorisalmi.
Kuka on Katja Ståhl?
Katja Ståhl, 53, on pitkän linjan suomalainen radio- ja televisiotoimittaja, juontaja ja toimittajapersoona. Hänet tunnetaan erityisesti lämminhenkisestä ja rennosta tyylistään sekä kyvystään saada vieraat avautumaan ohjelmissaan.
Ståhl on työskennellyt muun muassa Radio Cityssä, Nelosen, MTV3:n ja Ylen ohjelmissa. Hän on myös ollut mukana useissa Tanssii tähtien kanssa -tuotannoissa ja noussut viime vuosina yhdeksi Ylen Elämäni biisi -ohjelman tunnistettavimmista kasvoista.
Hänen persoonansa yhdistää huumoria, aitoutta ja vahvaa ammattitaitoa – ominaisuuksia, joiden ansiosta hän on vakiinnuttanut paikkansa suomalaisten rakastamana juontajana.
Lähde: Iltalehti
