Entinen huippujääkiekkoilija Petri Kontiola on ollut osallisena vakavalta vaikuttavassa veneonnettomuudessa Tampereella viime viikonloppuna. Aition useista lähteistä saamien tietojen mukaan onnettomuus tapahtui, kun Kontiola joutui veden varaan ja ajautui veneen potkureihin, saaden tilanteessa vammoja.
Kontiola onnistuttiin nostamaan takaisin veneeseen hänen ystäviensä avustuksella, ja hänet kuljetettiin rantaan, missä ambulanssi jo odotti. Hänet toimitettiin välittömästi sairaalahoitoon. Kontiolan vammojen vakavuus ei ole tällä hetkellä tarkemmin tiedossa, eikä asiasta ole toistaiseksi virallista tiedotetta.
Pirkanmaan pelastuslaitos vahvisti Aitiolle, että se sai sunnuntaina iltapäivällä hälytyksen veneonnettomuudesta. Paikalle lähetettiin sekä ambulanssi että pelastusyksikkö.
Pitkä ja menestyksekäs ura päättyi keväällä
40-vuotias Kontiola lopetti aktiivisen pelaajauransa keväällä 2024, kun hän juhli Suomen mestaruutta Tapparan paidassa. Hän aloitti ammattilaisuransa samassa seurassa ja siirtyi kaudella 2007–2008 Pohjois-Amerikkaan, jossa hänet oli varattu NHL:ään Chicago Blackhawksin toimesta numerolla 196 jo vuonna 2004.
Kontiolan NHL-ura jäi lopulta lyhyeksi. Hän palasi sarjaan vielä Toronto Maple Leafsin riveihin vuonna 2014, mutta ei onnistunut vakiinnuttamaan paikkaansa ja suuntasi nopeasti takaisin Eurooppaan, erityisesti KHL-liigan joukkueisiin.
Maajoukkueessa Kontiola oli Leijonien vakiokasvoja yli vuosikymmenen ajan. Hän voitti MM-hopeaa vuosina 2007, 2010 ja 2021, sekä olymsiapronssia Sotšissa 2014. Kontiola muistetaan erityisesti peliälystään, vahvasta pelinrakentamisesta ja johtajuudestaan.
Lähde: Aitio
