Lasten turvallisuudesta ei voida varmistua – suosittua salaattituotetta vedetään pois myynnistä



Satotukku Oy vetää takaisin Italiassa valmistettua rucolaa, koska tuotteesta on löytynyt torjunta-ainejäämiä. Viranomaisen tekemän riskinarvion perusteella tuotteen turvallisuudesta lapsille ei voida varmistua, joten sen käyttö pitää lopettaa välittömästi.

Tuotetta myytiin useissa tutuissa kaupoissa

Takaisinveto koskee Foglia Sublime -tuotemerkin 100 gramman rucolapakkausta. Tullin valvonnassa tuotteesta todettiin asetamipridi-torjunta-aineen jäämä.

Satotukku kertoo tiedotteessaan, että tuotetta oli myynnissä 27. heinäkuuta–3. elokuuta 2026 muun muassa K-ryhmän kaupoissa, Tokmanneilla ja Wolt Market -myymälöissä. Sitä on voitu myydä myös yksittäisissä muissa myymälöissä.

Tarkista pakkauksesta erätunnus

Takaisinveto koskee Italiasta tuotua Rucola Foglia 8 x 100 gramman tuotetta, jonka erätunnus on L:204.

Tuotteen toimittaja on O.P. Altamura Ar.l Societá. Satotukku pyytää kuluttajia lopettamaan kyseisen tuotteen käytön.

Tuotteen voi palauttaa kauppaan

Takaisinvedon kohteena olevan rucolan voi palauttaa sen ostopaikkaan. Palautukseen liittyvissä kysymyksissä kuluttajia kehotetaan olemaan yhteydessä suoraan myymälään, josta tuote on ostettu.



SUOSITUIMMAT