Mika Salo jakoi hätäpyynnön – 16-vuotiaasta Alec Lindblomista ei havaintoja



Mika Salo on julkaissut Instagramissa katoamisilmoituksen, jossa hän kertoo vaimonsa Annican pojan, 16-vuotiaan Alec Lindblomin olevan kateissa. Salon mukaan Alec on nähty viimeksi lauantaina 3. tammikuuta illalla, minkä jälkeen hänestä ei ole saatu havaintoja.

Salo kertoo, että Alec on voinut liikkua laajasti eri puolilla Suomea, mutta erityisesti pääkaupunkiseudulla.

Perhe pyytää havainnot suoraan hätäkeskukseen

Julkaisussaan Salo pyytää, että kaikki havainnot Alecista ilmoitetaan hätäkeskukseen numeroon 112. Hän kertoo myös, että huoli on läheisillä niin suuri, etteivät he pysty vastaamaan kommentteihin tai spekulointeihin.

Tuntomerkit ja vaatetus

Salon mukaan Alec on juuri 16 vuotta täyttänyt, 176 senttimetriä pitkä ja urheilullisen näköinen. Hänellä on vaaleat hiukset ja ruskeat silmät. Päällä hänellä on ollut musta, polvipituinen untuvatakki.

Ilmoituksen saa jakaa

Salo päättää julkaisunsa kiitokseen ja pyyntöön jakaa ilmoitusta, jos se voi auttaa Alecista saamaan havaintoja ja vauhdittamaan etsintöjä.



SUOSITUIMMAT