Poliisi varoittaa erittäin vaarallisesta kelistä – useita vakavia onnettomuuksia tapahtunut



Perjantaiaamu on ollut poikkeuksellisen synkkä liikenteessä, sillä huono ajokeli on aiheuttanut useita onnettomuuksia eri puolilla Suomea. Vakavin tapaus sattui Porvoon Kulloossa hieman seitsemän jälkeen, kun henkilöauto ja rekka törmäsivät nokkakolarissa.

Porvoon onnettomuudessa yksi kuoli ja toinen loukkaantui vakavasti

Henkilöautossa oli kaksi ihmistä. Toinen heistä menehtyi tapahtumapaikalle, ja toinen kuljetettiin sairaalaan vakavasti loukkaantuneena. Rekan kuljettaja selvisi tilanteesta ilman fyysisiä vammoja. Poliisi tutkii onnettomuuden syytä yhdessä onnettomuustutkintalautakunnan kanssa. Onnettomuushetkellä tiet olivat pimeät ja liukkaat, mikä saattoi olla osatekijä.

Tie 148 oli yhä suljettuna liikenteeltä aamukymmeneltä, ja pelastus- sekä raivaustyöt jatkuivat pitkälle aamupäivään.

Raskas liikenne vaikeuksissa – rekkoja kaatunut ympäri maan

Huono ajokeli ja liukkaat tiet ovat näkyneet erityisesti raskaan liikenteen onnettomuuksissa. Perjantain aikana on raportoitu ainakin neljä rekan suistumista tieltä.

Raahessa rekka ajoi ojaan Ylivieskan ja Limingan välisellä tieosuudella hieman yhden aikaan yöllä, minkä vuoksi ajokaistaa jouduttiin sulkemaan. Sipoossa ajoneuvoyhdistelmä kaatui kyljelleen Öljytiellä kello kahden aikaan. Tie jouduttiin sulkemaan nostotöiden ajaksi ennen yhdeksää, ja töiden odotetaan kestävän useita tunteja.

Myös Siikalatvalla erikoispitkä ajoneuvoyhdistelmä kaatui tieltään, ja Oripäässä raskas ajoneuvo suistui ojaan vaikeissa olosuhteissa.

Pelastuslaitoksen mukaan keli on monin paikoin erittäin liukas. Sipoossa päivystänyt ylipalomies kuvaili tilannetta toteamalla, että rekka ”möllötti ojassa aseman edessä”.

Kehä I:llä ruuhkaa peräänajosta – yksi loukkaantui lievästi

Helsingin Kehä I:llä liikenne tukkeutui hetkellisesti ennen seitsemää Kannelmäen kohdalla, kun peräänajo aiheutti pitkät jonot. Onnettomuudessa yksi henkilö loukkaantui lievästi.

Fintraffic ja Ilmatieteen laitos varoittavat

Sekä Fintraffic että Ilmatieteen laitos varoittavat heikosta ajokelistä koko maassa. Pohjoisessa ongelmia aiheuttavat lumiset tiet ja kova tuuli, kun taas etelä- ja keskiosissa tienpinnat ovat jäässä ja ajokeli paikoin huono tai erittäin huono. Tienkäyttäjiä kehotetaan varovaisuuteen ja nopeuksien sopeuttamiseen keliolosuhteiden mukaan.



SUOSITUIMMAT