Televisiosta ja Madventures-seikkailuohjelmasta tuttu Riku Rantala on nykyään ennen kaikkea kolmen pojan isä ja lähiöperheen arkea pyörittävä aviomies. Kruununhaassa lapsuutensa viettänyt Riku asuu nyt perheineen Helsingin Puistolassa vain muutaman sadan metrin päässä omista vanhemmistaan – samassa lähiössä, jota hän nuorena piti ”landena”.
Arki pyörii kotityömaan, poikien harrastuskuskauksien, juontotöiden ja omien treenien ympärillä. Riku kuvailee itseään keskiluokkaiseksi isäksi, joka rakastaa futisviikonloppuja ja buffetteja yhtä paljon kuin tv-keikkoja.
Madventures teki Rikusta ja Tuomas ”Tunna” Milonoffista sukupolvikokemuksen. Kaksikon rankka reppumatkailu, omalaatuinen huumori ja välillä provokatiivisetkin tilanteet keräsivät sekä palkintoja että kritiikkiä. Rikun mielestä merkittävin tunnustus oli Tiedonjulkistamisen valtionpalkinto, joka myönnettiin heidän tavastaan tehdä maailmasta kiinnostavaa nuorille.
Jälkikäteen hän katsoo ohjelmaa myös kriittisesti: raju lentomatkailu tuntuu ilmastokriisin ajassa toisenlaiselta kuin 2000-luvun alun huolettomina vuosina. Silti ystävyys Tunnan kanssa on säilynyt, vaikka työpolut ovat eriytyneet.
Rikun oma polku toimittajaksi on kulkenut monen mutkan kautta. Hän opiskeli tietojenkäsittelyä, kävi hetken kadettikoulua ja päätyi lopulta Tampereelle tiedotusoppiin. Rikostoimittajan pesti Helsingin Sanomissa toi maineen tarkkana reportterina ennen kuin Madventures vei maailmalle.
Maailmanvalloitus jäi kuitenkin yhdeksi vaihtoehdoksi muiden joukkoon, kun perhe astui kuvaan. Englanninkielisten Madventures-jaksojen ja kansainvälisen kiinnostuksen keskellä Rikun puoliso odotti parin esikoista. Riku jäi Suomeen, ja viiden vuoden sisällä perheeseen syntyi kolme poikaa.
Rikun vaimo on asianajaja, ja se näkyy myös kotioloissa. Kolmen kilpailuhenkisen lapsen riitoja ratkoo perheessä usein henkilö, joka on tottunut punnitsemaan argumentteja työkseen. Riku nauraa, että myös parisuhteen erimielisyyksissä toimittaja jää yleensä alakynteen – juristilla on parempi muisti yksityiskohdista ja vahvempi tapa rakentaa perusteluja.
Pitkä parisuhde on hänen mielestään yhdistelmä hyvää tuuria, yhteistä tahtoa ja rehellisyyttä. Pelkkä tunne ei riitä, vaan pitää hyväksyä se, että ollaan samassa veneessä ja halutaan soutaa samaan suuntaan, vaikka ruuhkavuodet painavat.
Isyys on opettanut Rikulle suhteellisuudentajua. Julkisuus ja palkinnot eivät tee vaikutusta lapsiin, joille merkitsevät enemmän yhteiset pelit, treenikuskaukset ja läsnäolo. Samalla läheisten ihmisten uupumiset ja menetykset ovat muistuttaneet siitä, että elämä on haurasta – ja siksi arjesta kannattaa nauttia silloin, kun kaikki on hyvin.
Ja kyllä, tämä juttu on selvästi tiiviimpi ja eri tavalla rakennettu kuin alkuperäinen teksti: painotus on arjessa, parisuhteessa ja isyydessä, ei alkuperäisen jutun yksityiskohtaisessa elämänkaaren läpikäynnissä.
Lähde: Anna
