Perheessä on tarpeeksi jääkiekkoilijoita – Teemu Selänteen tyttären raju paljastus uravalinnastaan



Entisen huippukiekkoilijan Teemu Selänteen, 55, neljästä lapsesta kaksi on lähtenyt seuraamaan isänsä jalanjälkiä kaukaloon. Eetu ja Leevi rakentavat omaa kiekkouraansa, ja perheen esikoinen Eemil on hänkin pelannut nuorena, vaikka tavoitteellinen ura jäikin taakse.

Perheen kuopus, 17-vuotias Veera, on suuntaamassa täysin toiseen lajiin. Hän on intohimoinen tenniksenpelaaja, ja isän mukaan tavoitteet ovat korkealla.

Teemu kertoi kesällä, että perheen ainoa tytär tähtää tosissaan lajin huipulle. Joulukuussa 18 vuotta täyttävä Veera aikoo katsoa korttinsa tarkkaan.

– Vuoden päästä katsotaan, lähteekö tyttö collegeen vai maailmalle pelaamaan tennistä, Selänne kuvaili tuolloin.

Veera sai tarpeekseen jääkiekosta jo lapsena

Viime aikoina Veera on jakanut Instagram-tilillään videoita, joissa hän jututtaa ja hiillostaa hyväntuulisesti vanhempiaan. Keskiviikkona julkaistussa klipissä paljastuu, miksi hän ei koskaan päätynyt kiekkoilijaksi veljiensä rinnalle.

Englanniksi isänsä kanssa jutteleva Veera muistuttaa ensin Teemua siitä, ettei edes pitänyt jääkiekosta ennen viime vuotta.

Teemu myöntää, ettei ollut ajatellut asian olleen niin jyrkkä – hänen mielestään tytär ei vain ollut erityisen kiinnostunut lajista.

Veera kertoo, että lapsena vanhassa kodissa leikitty “kotikaukalokiekko” veljien kanssa sytytti kipinän. Hän muistelee olleensa hyvä tekemään maaleja ja innostuneensa kunnolla siitä, että pärjäsi poikien peleissä.

Siitä rohkaistuneena hän oli kysynyt isältään, voisiko hänkin alkaa pelata jääkiekkoa. Vastaukseksi tuli lause, joka jäi vuosiksi kaihertamaan.

Teemun kerrotaan katsoneen tytärtään ja todenneen, että perheessä on jo riittävästi jääkiekkoilijoita. Sen jälkeen Veera kertoo suhtautuneensa pitkään koko lajiin tympääntyneesti.

Isä puolustautuu – tytär kuittaa takaisin

Videolla Teemu yrittää selittää tilannetta omasta näkökulmastaan. Hänen mukaansa yksi syy oli se, että Veera ei osannut vielä luistella kunnolla.

Tytär ei anna selityksen mennä läpi täysin ilman kuittia, vaan muistuttaa, että opettaminen olisi ollut nimenomaan isän hommaa.

Keskustelu etenee pilke silmäkulmassa, mutta rivien välistä kuuluu paljon: perheessä on totuttu siihen, että kaukalon ympärillä pyörii koko suku, ja ehkä juuri siksi isä näki tyttärelle mieluummin toisen polun.

Teemu päätyy videolla toistamaan vanhan perustelunsa – “meidän perheessä on tarpeeksi jääkiekkoilijoita” – nyt jo hyväntahtoisena vitsinä.

Jääkiekko alkoi kiinnostaa uudestaan – syynä mahdollisesti pojat

Veera kertoo videolla alkaneensa yllättäen kiinnostua jääkiekosta uudelleen vasta viime vuonna. Kun tytär kysyy isältään, arvaako tämä syyn, Teemu heittää klassisen isävedon: ehkä syynä ovat “söpöt pojat”.

Vastaus ei saa suoraa kumoamista. Veera myöntää kiinnostuneensa yhdestä joukkueesta erityisesti, mutta jättää seuraajilleen arvoituksen – seuraa tai pelaajaa hän ei paljasta.

Vaikka kaukaloon Veera ei enää tähtää, urheilullinen kunnianhimo kuuluu selvästi läpi. Tällä hetkellä fokuksessa on tennis ja päätös tulevasta: yliopistoreitti vai täysi ammattilaispanostus.

Yhtä kaikki, Selänteen perheessä asuu jatkossakin vahva urheiluperimä – osa mailoista on vain vaihtunut jääkiekkokaukalosta tenniskentän baselineille.

Lähde: Seiska



SUOSITUIMMAT