Brittien tiskitapa sai somen sekaisin – tätä moni ei usko todeksi



Amerikkalaiset ovat hämmästyneet nähtyään, miten osa briteistä tiskaa astiansa. Kohu roihahti sen jälkeen, kun brittiläinen somevaikuttaja Joshua Cauldwell julkaisi Instagramissa videon, jossa hän esitteli omaa tapaansa hoitaa tiskit.

Videolla Cauldwell, joka tunnetaan nimimerkillä @imjoshfromengland2, tiskaa kattiloita ja pannuja saippuaisella sienellä ja puhdistaa niistä ruoan ja lian. Sitten hän tekee jotain, mikä sai seuraajat lähes yksimielisesti hieraisemaan silmiään: hän nostaa astiat kuivaustelineeseen huuhtomatta vaahtoa pois.

Cauldwell sanoo videolla, että tämä olisi Isossa-Britanniassa “normaali käytäntö” ja vihjaa, että amerikkalaiset toimivat toisin. Hän kertoo aina tiskanneensa näin ja kysyy lopuksi seuraajiltaan, tekeekö hän oikein vai ei.

Kommenttikenttä räjähti ja reaktiot olivat rajuja

Vastaus tuli nopeasti ja äänekkäästi. Osa kommenteista ihmetteli, eikö saippuajäämien jättäminen astioihin ole sama kuin niiden syöminen. Jotkut vertasivat tilannetta käsien ja hiusten pesuun ja kysyivät, miksi saippuaa ei huuhdella pois.

Keskustelu ei kuitenkaan jakautunut vain Yhdysvaltoihin ja Isoon-Britanniaan. Myös osa kanadalaisista kommentoijista kuvaili toimintaa “villiksi”, ja moni kertoi huuhtovansa astiat aina ainakin nopeasti, jotta kuppiin ei jäisi kuplia.

Brititkin kiistelivät siitä, onko tämä oikeasti tapana

Yllättävää kyllä, myös brittien omat kommentit repesivät eri suuntiin. Osa sanoi suoraan, ettei tunne ketään, joka jättäisi tiskiaineen astioihin, ja väitti Cauldwellin puhuvan “meistä” turhan laajasti. Toisten mielestä taas kysymys on vanhasta tavasta: tiskejä liotetaan ja pestään altaassa, ja astiat laitetaan kuivumaan ilman erillistä huuhtelua.

Video päätyi käytännössä nostamaan esiin arkisen kulttuurierojen taistelukentän, jossa jokaisella tuntui olevan vahva näkemys siitä, mikä on “normaalia” ja mikä ei.

Asiantuntija nostaa esiin yhden riskin

Keskusteluun liitettiin myös turvallisuusnäkökulma. Maid2Matchin toimitusjohtaja ja perustajajäsen Toby Schulz pohti, että teoriassa vesi voi kuljettaa saippuamolekyylejä ja likaa mukanaan, kun se valuu kuivaustelineessä. Hän huomautti kuitenkin, ettei kaikki vesi välttämättä valu pois, vaan osa voi haihtua tai kuivua astioihin, jolloin pesuainejäämiä voi jäädä pinnoille.

Schulzin mukaan pesuainejäämien nieleminen ei välttämättä ole haitallista, ellei ole allerginen ainesosille. Hän lisää kuitenkin, että pitkäaikainen jäämien jatkuva nauttiminen voi hänen mukaansa aiheuttaa terveysriskejä, kuten ruoansulatuskanavan ärsytystä ja mahdollisia hormonaalisia häiriöitä.

Kohu ei siis lopulta ollut pelkästään siisteyskysymys, vaan myös periaate: toisten mielestä kyse on harmittomasta tottumuksesta, toisten mielestä taas tavasta, joka ei yksinkertaisesti kuulu keittiöön.

Lähde: Unilad



SUOSITUIMMAT